Tarihçe

İzmit İpraş Rafinerisi’nin yanında Yarımca Dolum Tesisi kurularak LPG dolum ve dağıtımına başlandı. Bayi teşkilatının temelleri atıldı.

1962

İzmit İpraş Rafinerisi’nin yanında Yarımca Dolum Tesisi kurularak LPG dolum ve dağıtımına başlandı. Bayi teşkilatının temelleri atıldı.

Alternate Text

1963

İlk Aygaz reklam kampanyası "40 lira peşin, 40 lira taksitle" yayınlandı. Gazsan'ın unvanı Aygaz Anonim Şirketi olarak değiştirildi.

Alternate Text

1965

İlk tanıtım kampanyası, Aygaz tüp ile kamyonet üzerinden patates kızartması dağıtılarak yapıldı.

Alternate Text

1967

Ambarlı Dolum Tesisi kuruldu. Türkiye'nin ilk LPG gemisi M/T Aygaz seferlerine başladı.

Alternate Text

1970

Aliağa Dolum Tesisi ile toplam beş dolum tesisine ulaşıldı. Kimyasal madde ticaretine başlandı.

Alternate Text

1976

Aygaz’ın tüm yönetim birimleri İstanbul Zincirlikuyu’daki yeni binada toplandı.

Alternate Text

1982

Aygaz tüplerinin güvenilirlik simgesi Mavi Mühür Kapak kullanılmaya başlandı.

Alternate Text

1984

İlk Aygaz katalitik soba üretildi.

Alternate Text

1985

Irak’ın devlet petrol şirketi SOMO ile transit LPG alım/satım anlaşması imzalandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet vermek amacıyla Diyarbakır Dolum Tesisi açıldı.

Alternate Text

1988

Tüketicilere daha iyi hizmet vermek için Aygaz bayilerinin modernizasyon çalışmaları başlatıldı.

Alternate Text

1989

Aygaz, LPG konusunda ilk Gaz Aktarmasız Valf Değiştirme Cihazı olan Gavdem Makinesi’ni tasarladı.

Alternate Text

1993

12 kg’lık ev tüpü ve 24 kg’lık ticari tüp pazara sunuldu. Şehiriçi tüp dağıtım araçlarında Aygaz cıngılı ile bir ilke daha imza atıldı. Konutlarda Aygaz Merkezi Enerji Sistemi’nin kurulmasına başlandı. Otomasyon Entegre Güvenlik Sistemleri faaliyete geçti. Mogaz A.Ş. hisselerinin tamamı satın alındı.

Alternate Text

1995

Tüketicilerin Aygaz ürün ve hizmetleri hakkında bilgi alabileceği Aygaz Danışma Hattı açıldı. İGİS (İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Yönetim Sistemi) uygulanmaya başlandı. Bayilerde Bilgisayarlı Abone Kod Sistemi devreye girdi.

Alternate Text

1996

Tüpgazda Garanti Mühür Kapak uygulamasına başlandı.

Alternate Text

1997

Aygaz 24 hizmeti ve Otomatik Tüp Sipariş Sistemi başlatıldı.

Alternate Text

1998

Aygaz kurumsal ve görsel kimliğini yeniledi. Yeni logo Türkiye’nin ilk zepliniyle tanıtıldı. Aygaz otogaz pazarına girdi. Opet ile çerçeve anlaşması imzalandı. “Aygaz Ev Kazalarına Karşı Uyarıyor” sosyal sorumluluk kampanyası başlatıldı. Aygaz sektöründe bir ilk olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile belgelendirildi.

Alternate Text

1999

Aygaz, LPG sektöründe ISO 9002 Belgesi almaya hak kazanan ilk şirket oldu. Aygaz, Türkiye’de ilk kez Elektronik Gaz Kontrol Dedektörü’nü kullandı. Aygaz Palmiye Soba tüketiciye sunuldu. Aygaz, propan sanayi tüpü ile sanayide propan devrini başlattı.

Alternate Text

2000

Aygaz, Petroleum Turkey ’99 Başarı Ödülleri kapsamında en başarılı LPG Şirketi ödülünün sahibi oldu.

Alternate Text

2001

Aygaz A.Ş. ve Gaz Aletleri A.Ş.’nin (Gazal) Aygaz’ın bünyesinde birleşmesiyle, üretimden satışa kadar tüm faaliyetler tek çatı altında toplandı. Türkiye’de otomobillere özel ilk otogaz olma niteliğini taşıyan Avrupa standartlarındaki OTOAYGAZ LPG1 Türk tüketicisinin kullanımına sunuldu.

Alternate Text

2002

“Dikkatli Çocuk Kazalara Karşı Bilinçlendirme Kampanyası” başladı.

Alternate Text

2003

Müşteri memnuniyetini satış sonrası hizmetlerle de pekiştiren Aygaz’ın, daha önce 0800 211 40 70 olan “Aygaz Hizmet Hattı” numarası, 444 4 999 olarak değişti. 9 Nisan 2003 tarihli Aygaz Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Güneydoğu Avrupa ülkelerinde sürekli gelişen akaryakıt ve otogaz piyasası değerlendirilerek Bulgaristan’da OPET ortaklığı ile faaliyet gösterme kararı alındı ve Opet/Aygaz Bulgaria şirketi kuruldu. Aygaz 18001 İş Sağlığı-Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmalarına başladı.

Alternate Text

2004

Aygaz Euro LPG tüketicilerin kullanımına sunuldu.

Alternate Text

2005

Yarımca Dolum Tesisi ile OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistem Belgesi alındı.

Alternate Text

2006

Aygaz, Kalite Derneği tarafından gerçekleştirilen TMME (Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi) araştırmasında dört çeyrek dönemde üst üste birincilik elde etti.

Alternate Text

2007

Aygaz, Türkiye’de ilk kez kapıda kredi kartıyla taksitli ya da puan avantajlı tüp satın alma fırsatını tüketicilere sundu. Fabrika ve sanayide yaygın olarak kullanılan forkliftler için özel Forklift Tüpü üretildi. Ayışığı: Aygaz’dan Sağlık Işığı projesi kapsamında 81 ilde 81 sağlık ocağının aşı odaları yenilendi. Aygaz, toplam 12 tesisinde OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi'ni yaygınlaştırarak belgelendirdi. Genel Müdürlük ve Yarımca Dolum Tesisi'nde 2002 yılında belgelendirilen ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, 11 tesiste uygulanmak üzere yaygınlaştırıldı.

Alternate Text

2008

AB Çevre Ödülleri'nde Aygaz, Yönetim kategorisinde 3’üncülük ödülü aldı. Sabancı Üniversitesi ve Standard & Poors raporuna göre Aygaz, finansal şeffaflıkta Türkiye'nin ilk beş şirketi arasında yer aldı. GfK Türkiye'nin Best Brands araştırmasına göre, Aygaz Türkiye'nin en iyi dört markasından biri ve LPG sektörünün en iyi markası seçildi.

Alternate Text

2009

Türkiye’nin ilk katkılı otogazı Aygaz Euro LPG+ satışa sunuldu.

Alternate Text

2010

Aygaz için Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 8,46 olarak açıklandı. Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından düzenlenen 2010 Yılı İnsan Yönetimi Ödülleri'nde Performans Yönetimi alanında Aygaz, birincilik ödülüne layık görüldü.

Alternate Text

2011

Aygaz 50. yılını kutladı. Aygaz'ın 1960'ların başından bugüne uzanan tarihini anlatan 50 Yılın Yükselen Enerjisi kitabı yayınlandı. Küçük tüpler için "kuşak uygulaması" başlatıldı. ISO 1002 Müşteri Şikayetleri Yönetimi Sistemi standardı belgelendirmesi ile müşteri şikayetlerinin ele alınması sistematik ve geliştirilebilir bir yapıya kavuşturuldu. ISO 14064 Sera Gazları Yönetimi Sistemi ile, sera gazı emisyonu ve envanterinin çıkartılması, sera gazı

Alternate Text

2012

Aygaz, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu 8,96'ya yükselterek, notu en yüksek ilk üç şirketten biri oldu. 150 ülkeyi kapsayan Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi'nde de en iyi nota sahip ilk grup arasında yer aldı. "Performans İsteyen Aygaz'a Geliyor" sloganlı otogaz reklam kampanyası, 24. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri'nde Kristal Elma aldı. Küçük tüp ürünleriyle Türkiye'deki her iki evden birine giren ve müşterilerinin beklentilerini en yüksek seviyede karşılayan Aygaz 2 kg LPG içeren küçük tüpleri yeni yüzüyle mavi kuşaklı olarak tüketicilerin beğenisine sundu. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelendirmesi yapıldı.

Alternate Text

2013

TSE tarafından gerçekleştirilen denetimler ile Aygaz, Türkiye’de bir ilk olarak, Müşteri Dostu Kuruluş ve Müşteri Dostu Marka olarak belgelendirildi. Aygaz Faaliyet Raporu’na Uluslararası Stevie Ödülleri’nde Bronz Ödül verildi. Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi'nin (LACP) düzenlediği 2012 yılı Faaliyet Raporu Vizyon Ödülleri’nde dünya çapında Enerji-Petrol ve Gaz ile Tüketilebilir Yakıtlar kategorisinde Aygaz’a Altın Ödül verildi. Aygaz, Kristal Elma Ödülleri’nde iki Kristal, bir Gümüş ve bir Bronz Elma ödülüne hak kazandı.

Alternate Text

2014

Aygaz, KalDer ve KA Araştırma tarafından gerçekleştirilen 2014 yılının ilk çeyreğine ilişkin TMME Araştırması’nda beşinci kez ödüle layık görüldü. Aygaz bir önceki yıl 9,27 olarak belirlenen Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu 9,29’a yükseltti.

Alternate Text

2015

Derecelendirilmeye başladığı 2009 yılından bu yana her yıl notunu artıran Aygaz, 2015 yılında da Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu ’nu 9,29’dan 9,36’ya yükseltti. Türk Patent Enstitüsü Fikri Haklar Kurulu, Aygaz’ın Tüp İzleme Sistemi başlıklı buluşunu süreç verimliliği ve müşteri memnuniyetinde sağladığı iyileştirmeler nedeniyle Yılın Birinci Buluşu ödülüne, Bir Tüp Taşıma Arabası başlıklı buluşunu ise süreç verimliliği sağlamanın yanı sıra iş sağlığı ve güvenliğini artırdığı için Yılın İkinci Buluşu ödülüne layık gördü. Aygaz, kuruluşundan bu yana ilk kez satış hacmini iki milyon tonun üzerine çıkardı.

Alternate Text

2016

Aygaz, Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri’ne imza attı. Aygaz İnovasyon Yönetim Süreci kapsamında oluşturulan Aythink platformu, çalışanların fikir girişine açıldı. Türkiye Kalite Derneği ve Ipsos ortaklığıyla düzenlenen Türkiye Müşterinin Sesi (TMS) araştırmasında Aygaz, müşteri bağlılık seviyesi en yüksek marka seçildi. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve TÜSİAD’ın oluşturduğu İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Platformu’na katılan Aygaz, İş Yerinde Aile İçi Şiddet Politikası’nı yayınlayan ilk şirket oldu.

Alternate Text

2017

Aygaz, Tüp İzlenebilirliği Projesi’yle tüpün dolum tesisinden müşteriye ulaşana kadarki yolculuğunu kayıt altına almaya başladı.

Alternate Text

2018

Aygaz, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin bulunduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yerini aldı.

Türkiye’de LPG dağıtım şirketleri arasında da bir ilk olma özelliğine sahip olan Aygaz Ar-Ge Merkezi kuruldu.

Alternate Text

2019

*Aygaz, uluslararası piyasalarda üçüncü taraflarla ticareti daha da artırmak ve tedarik zincirinden ek değer üretmek hedefiyle Londra'da şube açtı.

*Aygaz, Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin önde gelen şirketlerinden United Group'a bağlı LPG ön lisansına sahip United LPG Ltd.’in %50 hissesini almak üzere hisse devir anlaşması imzaladı.

Alternate Text

2020

Aygaz’ın kurum içi girişimcilik çalışmalarının bir sonucu olarak 2018 yılında ortaya çıkan Aykargo 2020 yılı itibarıyla Aygaz Aykargo Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (Aykargo) bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Alternate Text