Faaliyet Alanları

1961 yılında kurulan Aygaz, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz üretimi ile satışını kapsayan süreçleri gerçekleştiren entegre bir LPG şirketidir.


LPG sektöründe faaliyet gösteren halka açık ilk şirket olan Aygaz, 81 ilde 1.830 otogaz istasyonu, 2.182 tüpgaz bayii ile hizmet vermektedir.


Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen LPG ürünlerini sunan Aygaz, her gün yaklaşık 40 bin eve girmekte ve günde 240 binin üzerinde araca, Aygaz ve markalarının istasyonlarından yakıt temin etmektedir.

40 bin EVİ
HER GÜN
ZİYARET EDİYORUZ.
GÜNDE
240
BİN ARACA ENERJİ SAĞLIYORUZ.
4 binÜZERİNDE
BAYİİ VE İSTASYON İLE
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEYİZ.
YÜKSEK KALİTELİ VE EKONOMİK
LPG TEMİNİ
LPG Temin
3 gemilik tek Türk gemi filosu destekli kuvvetli lojistik yapısı sayesinde, kendi nihai müşterilerinin, diğer LPG dağıtım şirketlerinin ve yurtdışı müşterilerinin içinde olduğu geniş bir ekosisteme, yüksek kaliteli ve ekonomik LPG temini sağlamaktadır. Aygaz, geniş menşeli tedarikçi portföyüile LPG operasyonunu kesintisiz sürdürebilmektedir. Aygaz, güçlü altyapısı ve yüksek satış tonajları sayesinde, en büyük tonajlı LPG gemilerini tek başına ve tek limanda tahliye edebilen sayılı firmalardan biridir.
178 BİN M 3
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK
LPG DEPOLAMA KAPASİTESİ
5
DENİZ TERMİNALİ
Dolum
Aygaz’ın uluslararası standartlara uygun, en modern teknolojiyle işletilen 5 deniz terminali, 5 dolum tesisi ve 8 dağıtım merkezinin yanı sıra 1 basınçlı kap ve lpg ekipmanları üretim tesisi vardır.

Toplam 170 bin m³ ile Türkiye’nin en büyük LPG depolama kapasitesine sahip olan Aygaz’ın, güçlü teknolojik altyapı ve donanıma sahip tesislerinde depolanan LPG, tüplere otomatik olarak doldurulmakta ve güvenlik testlerinin ardından dağıtıma hazır hale gelmektedir.

Her Aygaz tüpü “birebir sızdırmazlık contası değişimi”, “aşırı dolum ve gaz kaçağı”, “eksik dolum” kontrollerinden geçirildikten sonra tam dolum ve kalite güvencesini gösteren “tüp bilgi kartı” ve “hologram kapak” ile mühürlenerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Aygaz ürünleri ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre ve ISO 45001 İş Sağlığı-Güvenliği, ISO 27001 Bilgi Güvenliği, ISO 50001 Enerji, ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetimi belgelerine, AB ülkelerinde serbest dolaşım iznini belgeleyen CE ve PI markalama sertifikalarına, TSE’nin Müşteri Dostu Kuruluş ve Müşteri Dostu Marka belgelerine sahiptir.
5 DOLUM TESİSİ
8 DAĞITIM MERKEZİ
1 ÜRETİM TESİSİ
Deniz Taşımacılığı
1967 yılından bu yana deniz taşımacılığı faaliyetlerini kendi gemileriyle sürdüren Aygaz, özel donanımlı ve tam basınçlı üç LPG gemisi işletmektedir.

Beykoz, Beylerbeyi ve Kuzguncuk adlı üç gemiden oluşan bu filo Aygaz’ın %100 iştiraki olan Anadoluhisarı Tankercilik A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Gemiler, ithalat-ihracat faaliyetlerinin yanı sıra Aygaz’ın deniz terminalleri arasında LPG ikmalinin de önemli bir kısmını karşılamaktadır.

Türkiye’nin LPG ithalatının %52'sini gerçekleştiren Aygaz, aynı zamanda ülkenin en büyük LPG deniz lojistik operasyonunu yürütmektedir.
TÜRKİYE’NİN
EN BÜYÜK
LPG
DENİZ
LOJİSTİK OPERASYONU
300
AŞKIN TANKER
200'e
YAKIN TÜPGAZ NAKLİYE ARACI
Kara Taşımacılığı
Aygaz, doğrudan boru hattının olmadığı ve deniz taşımacılığıyla ulaşamadığı dolum tesislerine LPG’yi tanker yarı römorkları; konut, ticari ve sanayi müşterilerine dökmegazı ve otogaz istasyonlarına otogazı ise uluslararası standartlarda tanker kamyonlarıyla taşımaktadır.

Ayrıca, dolum tesislerine bağlı tüp dağıtım merkezlerine ve yurt çapında yayılmış tüpgaz bayilerine tüpgaz nakliyesi yapmaktadır.

Aygaz’ın “Karayolu ile Tehlikeli Madde Taşıma Aracı Uygunluk Belgeli” LPG kara tanker filosu, GPS ile 7 gün 24 saat online olarak izlenmektedir.
79 BİN M 2
ÜRETİM TESİSİ
57 ÜLKEYE İHRACAT
Üretim
Aygaz, iç piyasada kullandığı tüp, valf, küçük dökme tankı ve dedantör gibi ürünleri Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 52 bin m² açık ve 27 bin m² kapalı alana sahip işletmesinde üretmektedir.

İleri teknolojinin kullanıldığı Gebze İşletmesi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.
Kargo ve Dağıtım Hizmetleri
SENDEO

Hızlı büyüyen e-ticaret ve ekonomiye paralel gelişen kargo dağıtım sektörünün sunduğu fırsatların bilincinde olan Aygaz, mevcut bayi ağı ve eve teslimat tecrübesini kullanabileceği bir iş modeli arayışıyla 2018 yılında Aykargo girişimini hayata geçmiştir. Aykargo, Aygaz’ın güçlü marka, bayi ağı ve tesis altyapısı gibi varlıklarını bir platform olarak kullanarak hissedarları ve bayileri için ilave değer yaratmak amacıyla yaptığı kurum içi girişimcilik çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Aykargo, 2021 yılı itibarıyla Sendeo bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir. E-ticaret paralelinde hızla büyümeyi sürdüren kargo dağıtım sektörü Aygaz’ın mevcut varlıklarıyla ilave değer yaratmayı hedeflediği bir iş alanıdır. Halihazırda Türkiye'de 81 şehirde faaliyette olan Sendeo, ''Son Nokta Teslimatı”nın en önemli temsilcilerinden biri olmayı ve yenilikçi hizmetleriyle sektörde fark yaratmayı hedeflemektedir.
Yurt Dışı Faaliyetleri
Aygaz uluslararası büyüme stratejisi kapsamında Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin en büyük şirketlerinden olan United Enterprise & Co ile ortaklık anlaşması imzalayarak LPG tüketiminde en büyük paya ve en hızlı büyüme trendine sahip olan Asya pazarına giriş yapmıştır. Bu çerçevede %50-%50 ortak yönetim hakkı ile kurulan Ortak Girişim Şirketi'nin adı United Aygaz LPG Ltd. olmuştur. Aygaz’ın sektöre dair yıllara dayanan bilgi birikimi ve United Enterprise’ın ülke içerisindeki tecrübesiyle, bu yatırımın sektöre değer katması ve iki ülke arasındaki yatırımlar döneminin başlangıcı olması hedeflenmektedir. United Aygaz LPG, 2021 yılında başladığı Chittagong (Chattogram) Terminali’ndeki yatırımlarının ilk fazını iş planına uygun şekilde tamamlamış ve 2022 yılında LPG satışlarına başlamıştır. Kapasitenin artırılmasına yönelik yatırımları ise devam etmektedir.