İLETİŞİM ARAMA
ENGLISH  

Dökmegaz Nedir?Dökmegaz, LPG’nin tüketiciye kamyon-tankerlerle ulaştırılması ve tüketicinin tanklarında depolanması esaslarına dayanan kullanım şeklidir. Dökmegaz, LPG ürünleri arasında yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Enerji İhtiyacınızın Olduğu Her Alanda
Endüstride sıcak su ve buhar üretiminde, ısıl işlemlerde, kurutma, lehimleme, kesme, kaynak gibi çeşitli süreçlerde dökmegaz kullanmak mümkündür. Dökmegaz; konutların ısınma, pişirme ve sıcak su gibi alanlardaki tüm enerji ihtiyacını karşılayabildiği gibi turizmde de benzer amaçlar için kullanılır. Bunlara ek olarak, özel bir işlemden geçirilen dökmegaz, aerosol sanayiinde itici gaz olarak kullanılıyor. Standardize LPG olarak adlandırılan bu ürün, ayrıca plastik ambalaj ve izolasyon malzemeleri üretiminde hammaddeyi şişirmek amacıyla da yaygın şekilde kullanılmaktadır. DÖKMEGAZ HAKKINDA HERŞEY İNDİR

Aerosol nedir?

İtici gaz içeren ve itici gaz sayesinde içerdiği ürünü püskürtebilme özelliğine sahip deodorant, traş köpüğü, oda spreyi, insektisit (haşerat ilacı), yağlama spreyleri, köpük, sprey boya v.b. basınçlı ürünler aerosol ürünü, bu ürünü üreten sanayi ise aerosol sanayi olarak tanımlanmaktadır.

Aerosol üretiminde başlarda CFC (kloroflorokarbon) sınıfı gazlar kullanılmakta iken, bu gazların atmosferin ozon tabakasına verdiği zarar nedeni ile 1980'li yıllarda kullanımının sınırlandırılması ve 1990'lı yıllarda da tamamen yasaklanması paralelinde, kutu içindeki ürün ile etkileşime girmeden aerosol için istenen püskürme özelliğini sağlayacak alternatif itici gazın LPG olduğu görülmüş ve özel olarak üretilen ve yine özel proseslerden geçirilen LPG, aerosol LPG (odourless LPG) olarak aerosol sanayinde dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de de aerosol üretiminde başlarda CFC (kloroflorokarbon) sınıfı gazlar kullanılmış, getirilen bu sınırlamalar sonrasında 1989 yılında ilk olarak Aygaz (Mogaz) tarafından aerosol LPG üretimi ve dağıtımına başlanmıştır. Mevzuatta daha sonra ürünün adı “Aerosol üretiminde kullanılmaya uygun Standardize LPG” olarak tanımlanmıştır.

Aygaz Yarımca ve Dörtyol’da bulunan üretim ve depolama tesisleri yanında geniş dağıtım filosu ile hem üretim hem depolama hem de taşıma bakımından en yüksek kapasiteye sahiptir.